Guyer Well Represented on Baseball/Softball All-District Teams

Guyer Well Represented on Baseball/Softball All-District Teams

by Steve Gamel

It’s no secret that Guyer has been saddled with one of the toughest Class 6A districts in the Dallas-Fort Worth area – maybe the state – since the latest realignment. This year’s baseball and softball season was no different, yet the Wildcats earned the respect of
competing coaches.

The District 6-6A All-District teams were announced in June for baseball and softball, and though neither Guyer team earned a superlative honor, they still had plenty of athletes make the list.

In baseball, the Wildcats had seven players between first and second team. First teamers included pitcher J.T. Thompson, and third baseman Devin Mars, while Cade Branum, Wyatt Gaines, Morgan Allen, Connor Herriage and Garrett Ozmer all made second team.

Guyer made playoffs in a district that included Allen and the Plano schools. The Wildcats lost in the first round to Marcus.

Though the Lady Wildcat softball team did not make the postseason, a trio of standouts led the way as Morgan Medford, Sylvia Murillo, and Maddy Holder all made the list.

Below is the full lists for baseball and softball, as reported by the Denton Record-Chronicle.

District 6-6A (BASEBALL)
MVP – Dylan Dizenberger, Allen, Sr.
Newcomer of the Year – Cole Foster, Plano, Fr.
Pitcher of the Year – Pepper Jones, McKinney, Sr.
Offensive Player of the Year – Garrett Maas, Plano, Sr.
Defensive Player of the Year – Mason LaPlante, Allen, Jr.
Coach of the Year – Paul Coe, Allen

First Team:
Pitchers – Cole Maxwell, Allen, Sr.; J.T. Thompson, Guyer, Jr.; Jeff Wilson, Plano West, Sr.; Tyler Bridgewater, Wylie, Sr.; Jacob Mattox, Plano, Sr.
Catcher – Ryan Dempsey, McKinney Boyd, Sr.
First Base – Cole Swiley, Wylie, Sr.
Second Base – Jack Sigrist, Plano West, Jr.
Shortstop – Jake Smith, McKinney, Jr.
Third Base – Devin Mars, Guyer, Sr.
Outfield – Spencer Taack, Plano West, Sr.; Evan Poole, McKinney Boyd, Sr.; Jonathan Hobart, McKinney, Sr.
Designated Hitter – Cooper Berg, McKinney, Jr.
Utility – Brayley Hollins, Plano, So.

Second Team:
Pitchers – Connor Mangus, McKinney Boyd, Sr.; Ronnie Taylor, Allen, Sr.; John Mars, McKinney, Sr.; Matt Foster, Plano, Jr.; Tyler Burke, Plano East, Sr.; Jack Hattrup, Plano West, So.; Cade Branum, Guyer, Jr.
Catcher – Joey Crisci, Allen, So.
Infield – Wyatt Gaines, Guyer, Jr.; Andrew Mills, Plano East, Jr.; Zion Mayberry, McKinney Boyd, Sr.; Morgan Allen, Guyer, Jr.
Outfield – Connor Herriage, Guyer, Sr.; Garrett Ozmer, Guyer, Jr.; Wilson Galvan, McKinney, Jr.; Conner Allen, Plano, Sr.; Nathan Owles, Plano East, Sr.

District 6-6A (SOFTBALL)
MVP — Sierra Lange, Plano West, Sr. 
Pitcher of the Year — Bronte Rhoden, Plano, Jr. 
Catcher of the Year — Amy Jensen, Plano East, Jr. 
Offensive Player of the Year — Bella Dayton, Wylie, So. 
Infielder of the Year — Lindsay Edwards, Plano, Jr. 
Co-Outfielder of the Year — Jessica Lee, Wylie, Sr.; Emily Knight, Plano, Jr. 
Newcomer of the Year — Carson Armijo, Plano East, Fr. 
Coach of the Year — Cindy Mosteller, Plano East 

First Team: Tatum Boyd, Plano West, So.; Kalei Christensen, McKinney, So.; Ashton Esparza, Allen, Sr.; Alexis Perry, Wylie, Jr.; Czoey White, Plano, So.; Bella Konieczka, Plano East, Jr.; Morgan Medford, Guyer, So.; Annie Gunther, Wylie, So.; Gabi Hancher, Plano West, Sr.; Hannah Shockey, Allen, Sr.; Rachel Thimmig, Plano West, Sr.; Avery Markley, Plano East, Jr.; Diana Murtha, McKinney Boyd, So. 

Second Team: Ronni Ramos, Plano East, So.; Gabbi Lopez, Plano East, Jr.; Eva Myers, Guyer, So.; Sylvia Murillo, Guyer, Jr.; Maddy Holder, Guyer, Jr.; Katelyn Belch, Wylie, Sr.; Rylen Wiggins, Wylie, Fr.; Brittany Coe, Allen, So.; Kelsie Delap, Allen, So.; Alli Peters, Plano, Sr.; Olivia Gorman, Plano, Fr.; Cate Bade, Plano, Fr.; Brooke Gannaway, McKinney, Jr.; Jordan Cabana, McKinney, Fr.


Related Articles

Lantana Cares is Good Clean Fun

by Susan Neuhalfen Did you ever wonder whose job it is to clean up the garbage along bike trails, fields

Garza & Heard Named to All-Region Team

by Steve Gamel Guyer basketball standouts Zach Garza and Lauren Heard were two of a handful of Denton County athletes

Rayzor 5th Grader Nets Medals in Volleyball

by Susan Neuhalfen Lantana’s Ava Channing Houser is doing big things in the volleyball world. The soon to be 5th

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*